banner
banner

מה זה אתריום?

מה זה את'ריום

מה זה אתריום? לעתים קרובות הוא נחשב לאחד המטבעות הדיגיטליים הפופולאריים ביותר, והוא שווה למטבעות כמו ביטקוין. עם זאת, Ethereum אינו רק מטבע קריפטוגרפי, אלא מדובר בפלטפורמת קוד פתוח המאפשרת למפתחים ליצור יישומים חכמים ומבוזרים יותר..

במדריך זה ננסה לכסות את כל מה שיש לדעת על Ethereum, כולל ההיסטוריה שלו, איך זה עובד, איך לכרות אותו, מהם חוזים חכמים ושימושיו הרבים..

תולדות האתריום

מטבע הקריפטו של את’ריום הוקם יחד על ידי ויטאליק בוטרין לצד כמה מפתחים אחרים שהאמינו כי הביטקוין מוגבל מבחינת השימושים האפשריים שלו, כלומר הוא יכול לשמש רק כקריפטו. כמתכנת, בוטרין התעסק לראשונה בטכנולוגיית הבלוקצ’יין עוד כשהיה בן 17 בלבד. עד מהרה הוא הבין את הפוטנציאל הטמון בטכנולוגיית הבלוקצ’יין, ואיך זה לא היה מוגבל לעיבוד עסקאות פיננסיות, אלא יכול היה להתמודד עם כל סוגי העסקאות מבוססות הנתונים.

עד מהרה החל לעבוד על נייר לבן, אשר שוחרר מאוחר יותר בשנת 2013. לאחר שפורסם, הצליח העיתון ליצור קצת באז בקהילת המטבעות קריפטו, מה שעודד את מייסד את’ריום ואת חבריו למפתחים להמשיך בפרויקט..

בשנת 2014, היזמים פתחו בקמפיין מימון המונים, שהצליח מאוד, והצליח לגייס מעל 18 מיליון דולר. בתמורה להשקעות שלהם, התומכים קיבלו אתתר, שהוא האסימון של הפלטפורמה, או את’ריום. בשנת 2015 השיקה בוטרין את חברת Ethereum בשם Frontier.

במהלך החודשיים הקרובים התחיל את’ריום לצבור תאוצה, ולכן הפך במהרה לאחת מפלטפורמות המטבע הדיגיטלי והבלוקצ’יין הפופולריות בעולם. כמובן, למטבע את’ריום היו עליות ומורדות רבים מאז 2015. חלק מהאירועים הבולטים כוללים את עליית המחירים של 13,000% בשנת 2017, והגיע לערך גבוה בכל הזמנים של יותר מ -1,300 דולר למטבע, או להיפך, יש את פריצת ה- DAO , כאשר האקר הצליח לגנוב את’ר בשווי 50 מיליון דולר, ובכך הוביל למשבר הראשון של הפלטפורמה, ממנו היא התאוששה למרבה המזל.

בשלב זה, מאות יישומים מבוזרים נבנו באמצעות בלוקצ’יין את’ריום, שאחראי גם על הטיפול בהעברה ואחסון של אסימוני קריפטו רבים. חשוב לציין את העובדה שהפרוטוקול של Ethereum שופר כל הזמן על ידי מפתחי הליבה שלו במטרה להגביר את האבטחה, השימושיות והתכונות שלו..

מהפכת החוזה החכם

הרעיון של חוזים חכמים היה פרי יצירתו של ניק סאבו, קריפטוגרף שהבין שניתן להשתמש בשרשראות גם לצורך עיבוד וביצוע של חוזים חכמים. אבל מהו חוזה חכם, בדיוק? הם תוכניות הפעלה עצמית הפרוסות בבלוקצ’יין המסייעות לצדדים להחליף כל דבר בעל ערך, כולל מטבעות דיגיטליים, מניות, נדל”ן ומסמכים..

באופן מסוים, חוזים חכמים דומים לחוזים מסורתיים מבחינת השימושים שלהם, ולכן כל דבר שניתן להשיג באמצעות חוזה רגיל יכול להיעשות גם באמצעות חוזים חכמים. עם זאת, הם הופכים את המתווכים למיושנים מכיוון שהחוזים נאכפים אוטומטית על ידי הבלוקצ’יין כל עוד הצדדים המעורבים מסכימים והתנאים לביצוע מתקיימים..

מה זה אתריום

נכון לעכשיו, ישנם סוגים רבים של חוזים חכמים שפורסמו בבלוקצ’יין את’ריום. עם זאת, השוק רחוק מלהגיע לפוטנציאל האמיתי שלו, מכיוון שכמה סוגים של חוזים חכמים זקוקים לגיבוי חוקי כדי להיות תקף, והבלוקצ’יין לא אומץ עד כה. בהמשך, נסקור את השימושים הפוטנציאליים בחוזים חכמים בפלטפורמת את’ריום, בכדי לשים טוב יותר את המבט כיצד טכנולוגיה זו עשויה לשנות את עולמנו לטובה.

איך את’ריום עובד?

 הבלוקצ’יין של את’ריום

בתור התחלה, רשתות חסימות הן מאגרי מידע משותפים המאוחסנים במספר מחשבים, האחראים על רישום עסקאות. הבלוקצ’יין של את’ריום דומה למדי לבלוקצ’יין ביטקוין, אך עם זאת ישנם כמה הבדלים שכדאי לציין. ככזה, הבלוקצ’יין של ביטקוין יכול לרשום עסקאות פיננסיות רק לפי עיצוב. היא עושה זאת על ידי חישוב תפוקות עסקאות שלא הוצאו על מנת לקבוע את כמות הביטקוין המאוחסנת על ידי כל משתמש רשת.

לעומת זאת, את’ריום לא מאחסנת רק פרטים על עסקאות, אלא המדינה האחרונה שקשורה לחוזים החכמים שנפרסו ברשת. זה גם קובע יתרות משתמשים באמצעות תשתית דמוית חשבון, שם אסימונים זמינים למשתמשים בארנק Ethereum שלהם. לכל ארנק מספר כתובות המשויכות אליו, אשר יכולות לשמש גורמים אחרים למשלוח אתרים וגם סוגים אחרים של אסימונים הנתמכים על ידי הרשת..

המכונה הווירטואלית של Ethereum (EVM)

מה זה EVM באת’ריום? ההבנה כיצד עובדים חוזים חכמים אולי נראית מסובכת בהתחלה, אך העקרונות די פשוטים. עם זאת, מפתחים משתמשים בשפות התכנות Solidity ו- Serpent כדי ליצור חוזים לביצוע עצמי אשר מעובדים ומבוצעים על ידי המכונה הווירטואלית Ethereum. הקוד נאסף לאחר מכן לשפת קוד הביצוע, ונפרס ברשת הבלוקצ’יין.

ה- EVM אחראי לפיקוח אם מתקיימים תנאי פריסת החוזים החכמים. ברגע שהם יהיו, רשת הצמתים תעבד את השינוי ותגיע להסכמה לגבי השלמת החוזה. במקביל, ה- EVM יבצע את כל הפעולות שקודדו בחוזה החכם.

כחלק ממדריך ה- Ethereum for dummies, עלינו להזכיר כי המדריך למפתחים של Ethereum קובע כי ה- EVM יכול לעבד רק את אותן התוכניות שיכולות להיות לטלפון חכם משנת 1999, לכן יש לזכור כי ניתן להשתמש בחוזים חכמים לדברים ספציפיים, אך הם לא יכול להיות מורכב מדי.

באמצעות ה- EVM, Ethereum חוללה מהפכה בחוזים חכמים, שכעת אין צורך לפתח אותם מהיסוד עם רשת בלוקצ’יין נפרדת. במקום זאת, באמצעות ה- EVM ניתן לפרוס בו זמנית אלפי יישומים מבוזרים שונים וחוזים חכמים של Ethereum באותה פלטפורמה, ובכך מובילים לתקינה מסיבית של שוק זה..

כְּרִיָה

בדיוק כמו ביטקוין, Ethereum דורש כרייה כדי לתפקד בהתאם. על בסיס זה מטרת הכרייה היא לעבד עסקאות ברשת את’ריום ולהוסיף אותן לבלוקצ’יין. ככזה, לאחר ביצוע כל סוג של עסקה, הוא ייאסף על ידי הכורים אשר יוודא אם הוא אותנטי. ברגע שזה נעשה, העסקה מתווספת לבלוק ואז מתפרסמת לנצח בבלוקצ’יין. Ethereum משתמש כיום בהוכחת עבודה כמנגנון הקונצנזוס, אשר גורם לכורים לפתור חידות מתמטיות מורכבות בתמורה לתגמול חסום..

מהו Ethereum לעתיד הכרייה על הבלוקצ’יין? ובכן, בדרך כלל לוקח לכורים כ 12 שניות לפצח את בעיית ההוכחה לעבודה ולמצוא חסם. אלגוריתם הכרייה מבטיח קושי מסוים, כך שאם הכורים מתחילים למצוא בלוקים בפחות מ -12 שניות, או ביותר מ -15 שניות, קושי הכרייה מותאם מחדש..

ויטאל בוטרין הודיע ​​כי בעתיד סביר להניח כי את’רום יעבור להוכחת המניות (PoS), שהוא מנגנון קונצנזוס מורכב יותר שיהפוך את כריית את’ריום למיושנת. ההבדל העיקרי בין שני האלגוריתמים הוא שהוכחת עבודה (PoW) מסתמכת על כורים שיקבעו אם עסקאות תקפות, ואילו הוכחת המימון מספקת אבטחת רשת על ידי מינוף האסימונים המוחזקים על ידי משתמשים, במקרה של עסקאות מרמה..

הוא האמין כי PoS היא אסטרטגיה חכמה יותר שניתן להשתמש בה להשגת קונצנזוס מבוזר, מכיוון שהשימוש במשאבים בה נמוך משמעותית. עם זאת, זה גם מבטל את פוטנציאל הרווח הכרוך בכרייה.

שימושים עבור Ethereum

להרצאה יעילה יותר, חילקנו את השימושים של Ethereum לארבע קטגוריות עיקריות. יש לזכור את העובדה שכל קטגוריה יכולה, בדרכה שלה, לחולל מהפכה במגוון רחב של תעשיות. אז מה השימוש באת’ריום?

יישומים מבוזרים

כאמור, ניתן להשתמש ב- Ethereum לפיתוח ולפריסה של יישומים מבוזרים. מדובר באפליקציות שאין להן ישות ריכוזית השולטת בהן ולכן ניתן לשלוט בהן או לשנות אותן במידת הצורך, כל עוד תושג הסכמה.

עם זאת, אלפי יישומים מבוזרים, שכל אחד מהם ייעודו, כבר זמינים בבלוקצ’יין את’ריום. היתרונות שלהם כוללים פיתוח קל יותר (מאחר ואין צורך ליצור רשת בלוקצ’יין חדשה), לצד התנגדות לשחיתות והתעסקות, אי משתנות רשת ואבטחה. Dapps יכולים להקל על שירותים רבים, כגון הצבעה, ממשל, הלוואות, תאימות, ניהול זהויות, מטבעות דיגיטליים ועוד.

כלכלת האסימונים

ללא קשר לערך אתריום נמוך יותר בעת כתיבת שורות אלה, הצעות מטבע ראשוניות (ICO) היו מגמה גדולה במהלך 2018, מכיוון שהן מאפשרות לסטארט-אפים לייצר הון בצורה קלה בהרבה בהשוואה למכשירי השקעה מסורתיים. זה הוביל להופעת כלכלה סמלית מסיבית, שרובה נבנתה ישירות על בלוקצ’יין את’ריום. בעוד שרוב הסטארט-אפים בסצנה זו מציעים יישומים מבוזרים, מיזמים עסקיים רבים אחרים ניסו להחזיק ICO משלהם.

מה זה אתריום

אז מהו Ethereum ביחס ישיר לכלכלת האסימון? כלכלת האסימונים מציעה למחזיקי האסימונים שתי תכונות: פוטנציאל רווחיות ושימושיות סמלית. ככאלה, ניתן להחזיק אסימונים אלה ולמכור אותם מחדש לרווח כאשר המחירים שלהם עולים, או שהם יכולים לשמש למטרות שירות, כמו גישה לשירותים שמציע סטארט-אפ או הצבעה בארגונים אוטונומיים מבוזרים. המשקיעים יכולים לבחור לקנות את’ריום, ואז ניתן להמיר אותו למגוון אסימונים מעניינים.

ארגונים אוטונומיים מבוזרים (DAO)

DAOs מייצגים ארגונים אוטונומיים הבנויים על הבלוקצ’יין של את’ריום שאין להם מנהיג מרכזי. ככאלה, חברות אלה נבנות באמצעות קוד, שיכול להחליף לחלוטין את המבנה ואת הכללים הקשורים לארגונים מסורתיים. השליטה מופעלת על ידי כל מי שמחזיק באסימונים ששוחררו על ידי ה- DAO, המשמשים אז להצביע על החלטות החברה, וכך נוצר צורת שליטה מבוזרת.

שימושים בתעשייה

  • נדל”ן: דמיין רכישת נכס במדינה אחרת באמצעות המחשב שלך. על ידי שימוש בבלוקצ’יין Ethereum ובחוזים חכמים, לאחר שתשלם את המטבע הדיגיטלי שלך, החוזה החכם מבצע את עצמו ובכך מעביר את הבעלות אליך.
  • ביטוח: באמצעות חוזים חכמים חברת ביטוח יכולה לקבוע מי אשם לאחר תאונת דרכים או לקבוע את שיעורי הביטוח הנכונים בהתבסס על אופן הנהיגה של הרכב. עבור ביטוח בריאות, חוזים חכמים יכולים לחייב אוטומטית חברות ביטוח ולשלם לספקי שירותי בריאות בהתאם למדיניות המטופל.
  • נכסים ייחודיים: באמצעות תקן האסימון ERC721, ניתן להשתמש כעת באת’ריום כדי לעקוב אחר נכסים דיגיטליים ייחודיים שונים. לדוגמה, חשוב על פריטי אספנות למשחקים, שיכולים להימכר באלפי דולרים.

מי מנצח: את’ריום מול ביטקוין?

זה לא ממש קרב, מכיוון שחשוב להבין ששתי הפלטפורמות מונעות ממטרות שונות. כפי שמעיד כותרת הנייר הלבן, ביטקוין תוכנן להיות מערכת מזומנים אלקטרונית של עמית לעמית. אמנם היא יכולה לעשות יותר, אך מטרתה העיקרית היא להעביר מטבע דיגיטלי ממשתמש אחד למשנהו.

לעומת זאת, Ethereum נועד לעשות יותר. בעוד שניתן בהחלט להשתמש ב Ether כמערכת תשלומים, ואנשים רבים כבר משתמשים בה בדרך זו, פלטפורמת Ethereum נועדה בעיקר להקל על כלכלת האסימונים, על חוזים חכמים ויישומים מבוזרים..

אז מנקודת מבט השקעה, מה ההבדל בין ביטקוין לאת’ריום? גם הביטקוין וגם את’ריום הם אופציות כדאיות, אך עם זאת לא סביר כי את’ר יעלה מעל BTC מבחינת מחירו מכיוון שאינה מערכת מזומנים דיגיטלית ואין לה שאיפות נכסים. עם זאת, לשתי המערכות מחירים סוערים, שהופכים אותן לבחירת מסחר מהנה ורווחית, אך מסוכנת. מסחר בביטקוין רגיש יותר לשינויים פתאומיים, כך שלפעמים המסחר עשוי להיראות כמו משחק באחד מאותם בתי קזינו של ביטקוין..

סיכום

בהתבסס על כל מה שתואר עד כה במדריך “מה זה אתריום”, מאמינים כי את’ריום ימשיך להיות שחקן בעל ערך רב בשוק הבלוקצ’יין והמטבעות. עם התקדמות הטכנולוגיה, Ethereum יקל על פריסתם של מספר רב של Dapps, חוזים חכמים ו- DAOs, ובכך יוביל לכלכלה חסרת אמון, בטוחה וחדשנית. לבסוף, Ethereum מתמודד עם חשש להרחבה, אולם פתרונות פעילים להפוך את הפלטפורמה להרחבתית לאימוץ המוני מפותחים באופן פעיל. בסך הכל, עתיד Ethereum יביא ככל הנראה תכונות מתקדמות יותר, מכיוון שמפתחי הליבה שלה משופרים ללא הרף על הפלטפורמה.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me