banner
banner

מהו ספר חשבונות מבוזר?

מהו ספר חשבונות מבוזר

זה בעצם בסיס נתונים בו עסקאות ופרטי עסקאות מאוחסנים ומופצים על פני צמתי הרשת. לכן, אימות הנתונים שנוספו לפנקס, כמו גם כל עדכון שבוצע בפנקס, אינו מנוהל על ידי ישות מרכזית, והנתונים אינם מאוחסנים בענן מרכזי או במערכת אחסון נתונים כמו מערכות אחסון מסורתיות. במקום זאת, המשתתפים הרבים ברשת נדרשים להגיע להסכמה על מנת לאמת את ספר החשבונות המעודכן וכן להחזיק בעותק שלו..

מה ההיסטוריה של ספר החשבונות?

הרעיון של ספר חשבונות, שנועד בעיקר לשמש שיא לעסקאות, קיים כבר אלפי שנים. בשלב מסוים נרשמו עסקאות והעברת נכסים על חימר, מקלות עץ, אבנים ופפירוס. תהליך רישום העסקאות התקדם עוד יותר כשהומצא הנייר. נורמליזציה של מחשבים בשנות ה -80 וה -90 הובילה לדיגיטציה של ספרים.

עם זאת, הרעיון החדש שנדון כאן הצליח למתוח את גבולות הגדרת ספר החשבונות הקודמת. למרות שאנחנו עדיין חיים בחברה מבוססת נייר – מה שניכר בהסתמכותנו על שטרות נייר, חותמות, תעודות וחתימות בכתב – ספרים ספרים דיגיטליים הופכים להיות יותר ויותר הנורמה. ביסודו של דבר, פנקסי ספרות דיגיטציה משמשים כמדיום להעברת פנקסי נייר, והם כפופים לרשויות מרכזיות. הופעתן של טכנולוגיות המאה ה -21 הציגה ספרים ממוטבים המופצים וכמעט בלתי אפשרי לפרוץ או לתפעל, הודות למנגנוני הגנה קריפטוגרפיים משוכללים.

כיצד פועלת טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת (DLT)?

כפי שצוין לעיל, ספר חשבונות מבוזר הוא מסד נתונים המתעדכן ומתוחזק על ידי כל משתתף ברשת, כלומר צומת. בניגוד למסד נתונים מסורתי, רשומות מעובדות ונשמרות באופן עצמאי על ידי כל צומת רשת. ככזה, לכל צומת יש קלט בתהליך אימות העסקה, מכיוון שהם נדרשים להצביע על מנת להגיע למסקנה לגבי תוקף העסקה. תהליך אימות זה נקרא קונצנזוס, ורוב ממשתמשי הרשת יצטרכו להסכים על מסקנה לפני שניתן יהיה להגיע להסכמה.

לאחר שהרשת תסכים כי עסקה תקפה, בסיס הנתונים יתעדכן, וכל משתמש ישמור עותק של ספר החשבונות המעודכן. מבנה זה הופך את טכנולוגיית ספר החשבונות המבוזרת לצורה מתוחכמת יותר של מסד נתונים מכיוון שהיא מבטלת את הצורך לסמוך על צד שלישי או על גורם מרכזי. כתוצאה מכך מכנים בדרך כלל טכנולוגיה זו מנגנון חסר אמון.

ישנם מנגנוני קונצנזוס שונים המתאימים לפנקסים מבוזרים, כל אחד עם היתרונות והחסרונות שלו. עם זאת, כולם משרתים את המטרה לכונן קונצנזוס ברשת, אם כי במתודולוגיות שונות. תהליכים או מנגנונים אלה של קונצנזוס פועלים בדרך כלל על ארבעת השלבים הבאים:

 • כל צומת בונה את הנתונים או העסקאות שהוא רוצה להוסיף לפנקס.
 • הנתונים הבנויים מופצים לכל צמתי הרשת.
 • הצמתים מגיעים להחלטה לגבי תוקף העסקאות.
 • כל צומת מעדכן את ספר החשבונות המופץ שלו ברגע שמגיעים למסקנה, שתשקף את תוצאת הקונצנזוס.

עם זאת, המהירות בה השלמת כל שלב קובעת את היעילות של מנגנון הקונצנזוס שאומץ בפנקס החשבונות.

מהו פרוטוקול קונצנזוס ואלגוריתם?

פרוטוקולי קונצנזוס הם מערך כללים המסדירים את הפונקציות של מערכת מבוססת קונצנזוס, בעוד שאלגוריתם של קונצנזוס הוא כלל השולט באופן ספציפי על תהליך השגת קונצנזוס. במילים אחרות, אלגוריתם מסדיר את סדר הצעדים כמו גם את התנאים הדרושים להפקה מוצלחת של מערכת קונצנזוס, למשל בספר חשבונות מבוזר. אלגוריתמים של קונצנזוס הם בדרך כלל סקריפטים או תוכניות מורכבות.

מהי קריפטוגרפיה?

הקריפטוגרפיה קיימת כבר זמן מה – יש הוכחה לכך ששיטת ההצפנה הזו שימשה במצרים העתיקה ואפילו בתקופה הרומית. קריפטוגרפיה היא בעצם תהליך של הצפנת נתונים רגישים.

אלפי שנים לאחר שהקונספט הזה הוצג, הוא ממלא תפקיד גדול במימוש ספרים מבוזרים. לאחר שתועדו נתונים, הם מוצפנים באמצעות הצפנה משוכללת, המאבטחת את הנתונים מפני תוקפים פוטנציאליים. משתמשים יכולים לגשת לנתונים אלה רק באמצעות מפתחות וחתימות הצפנה.

מהם השימושים הפוטנציאליים בטכנולוגיית ספר חשבונות מבוזר?

טכנולוגיית ספר החשבונות המבוזר הראתה ללא הרף את עוצמתה המשבשת במגזר הפיננסי כאשר היא משנה בהדרגה את אופן הביצוע והרשמה של עסקאות. עם זאת, האמונה היא כי הטכנולוגיה מסוגלת לחולל מהפכה במגזרים קריטיים אחרים. לכן, ישנם המון מחקרים שוטפים שבודקים את גבולות הטכנולוגיה הזו. על פי הבנק העולמי, לטכנולוגיה זו “יש פוטנציאל לשנות גם מגזרים שונים, כמו ייצור, מערכות ניהול פיננסי ממשלתיות ואנרגיה נקייה.” שימושים פוטנציאליים אחרים בטכנולוגיה זו כוללים את הדברים הבאים:

 • ל- DLT יש פוטנציאל ליצור גיוס כספים שקוף ובטוח יותר עבור ארגוני צדקה.
 • זה יכול גם לייעל את מערכות ההצבעה הקיימות, מה שיבטיח שהקולות אינם רגישים למניפולציות.
 • הפונקציות שלה יכולות לשפר ולבצע אופטימיזציה למעקב אחר שרשרת האספקה.
 • הוא יכול לשמש כמאגר רישומי מקרקעין חסר אמון וללא חבלה.
 • הוא מתאים למערכות מחשוב ואחסון בענן.
 • בנוסף, טכנולוגיה זו יכולה להניע בסיס נתונים רפואי יעיל יותר שישפר את ענף הבריאות.
 • המגזר המשפטי גם מחפש דרכים כפולות מבוזרות יכולות לתפקד ככלי עיקרי לאחסון מסמכים משפטיים.
 • זה יכול לייעל את מערכות הקניין הרוחני ביעילות.
 • ניתן להשתמש בטכנולוגיה זו לאחסון ואימות זהויות.

היתרונות של פנקסים מבוזרים

הרשימה שלמעלה של היישומים הפוטנציאליים של טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת מוכיחה שהטכנולוגיה יכולה לחולל מהפכה באופן שבו אנו חיים. נכון לעכשיו הטכנולוגיה משנה את המגזר הפיננסי, כמו גם את כלכלת ההעברות העולמית. כתוצאה מכך, נוצרה הופעה של נכסים דיגיטליים או מטבעות וירטואליים שיכולים להבטיח את פרטיות המשתמשים, עסקאות בלתי חוזרות, ביזור ומערכות ללא אינפלציה. בנוסף, יש לו פוטנציאל למלא תפקיד חיוני במגזרים אחרים, כמו שרשרת אספקת המזון, קניין רוחני, לוגיסטיקה, אנרגיה והמגזר המשפטי. בעזרת טכנולוגיה זו אנו מסוגלים לתקן את הפגמים העיקריים של מערכות מסורתיות באזורים אלה.

מדוע ספרים מבוזרים חשובים?

לפנקס המבוזר פונקציות שהופכות אותו לייחודי ויעיל. פונקציונליות כזו היא אופיו המבוזר של ספר החשבונות. בניגוד למערכות מסדי נתונים מסורתיות, הוא נותן שליטה מוחלטת על פעולות הספר לרשות משתתפי הרשת. לכן, אין זה סביר מאוד שניתן יהיה לפגוע או לטפל בנתונים על ספר החשבונות, מכיוון שתוקפים צריכים לפרוץ בו זמנית את כל העותק המופץ של ספר החשבונות..

ספר חשבונות מבוזר

בנוסף, מסד נתונים מבוזר מבטל את הצורך בבנקים או מתווכים, מכיוון שמשתמשים יכולים לבצע עסקאות ישירות. לכן, המשתמשים יכולים לבצע עסקאות מיידיות וזולות. כמו כן, אופיו המבוזר של ספר החשבונות פירושו שהמערכת שקופה.

מהו ספר בלוקצ’יין?

ספר חשבונות בלוקצ’יין הוא ספר חשבונות מבוזר שבו הנתונים מוזנים לבלוקים המקושרים אז בתוך שרשרת הולכת וגדלה של בלוקים נוספים. ספר החשבונות מופץ ברשת עמית לעמית, ככזו, הטכנולוגיה מסוגלת לעקוף את הרשויות המרכזיות. טכנולוגיה זו היא הכוח המניע העיקרי עבור מטבעות קריפטוגרפיים כמו ביטקוין.

סוגי פנקסים מבוזרים

שלושת הסוגים העיקריים של פנקסים מבוזרים הם פנקסים פרטיים, ציבוריים וקונסורציום. ספר חשבונות מבוזר ציבורי מאפשר לכל אחד להשתתף בקלט נתונים או עסקאות ובתהליך האימות. לעומת זאת, DLT פרטי מוגבל לצמתים מהימנים; לכן, רק חברים מורשים יכולים לגשת לפנקסים אלה. ספר החשבונות המופץ בקונסורציום הוא הכלאה של הפרטיים והציבוריים. ככזה, קונסורציום או קבוצת מוסדות משמשים כצומת הרשת וניתן לפרסם את התוכן בפנקס.

ספר חשבונות מבוזר לעומת בלוקצ’יין

היו הרבה תפיסות מוטעות לגבי ההבדל בין ספר חשבונות מבוזר לבלוקצ’יין. בלוקצ’יין הוא פשוט יישום של טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזר. בלוקצ’יין משתמש בתפיסת מסד הנתונים המבוזר על מנת להבטיח שהמערכת תישאר מבוזרת.

עם זאת, כדאי לשים לב שלא כל ספרים מבוזרים הם רשתות חסימות. הסיבה לכך היא שלא כל מאגרי המידע המופצים משתמשים במבנה החסימה שנמצא בבלוקצ’יין. כדי להבין טוב יותר את ההבדל בין שני מונחים אלה, עלינו להבהיר את ההבדל בין ספר חשבונות מבוזר לספר ספרים מבוזר..

מופץ לעומת מבוזר פִּנקָס

פנקסים מבוזרים ומבוזרים דומים מעט מכיוון ששתי המערכות מפיצות את מסד הנתונים לכל הצמתים המשתתפים ברשת. עם זאת, ספרים מבוזרים מאפשרים לכל הצמתים להשתתף בניהול הרשת. לכן, ספרים מבוזרים מבטלים לחלוטין את כל הגופים המרכזיים, והרשת כוללת כל צומת בתהליך אימות העסקה. כתוצאה מכך, ספר ספרים מסוג זה מתאים לחסימות ציבוריות וללא הרשאות כמו בלוקצ’יין ביטקוין.

ספר חשבונות מבוזר

לעומת זאת ספר ספר מבוזר אינו תומך במערכת מבוזרת לחלוטין. למרות שכל הצמתים מקבלים עותק של ספר החשבונות, ההחלטות הסופיות על הפונקציות ותוקף ספר החשבונות עדיין יכולות להיות חלק ממערכת מרכזית. כתוצאה מכך, מרבית החסימות הפרטיות ואפילו DLT של קונסורציום הן ספרים שאינם תואמים לחלוטין את תפיסת הביזור..

מה זה ספר קריפטו?

הבלוקצ’יין ידוע בכינויו הטכנולוגיה הבסיסית התומכת במטבעות דיגיטליים או במטבעות קריפטוגרפיים. לכן, רשתות קריפטו מבוססות בלוקצ’יין, המכונות גם פנקסי קריפטו, הן פלטפורמות בהן משתמשים יכולים להשתמש במטבעות דיגיטליים לביצוע עסקאות מיידיות. ספר החשבונות משתמש בקריפטוגרפיה לאבטחת עסקאות ופרטיהם. בנוסף, כל ספר חשבונות מגיע עם מנגנון קונצנזוס השולט בתהליך האימות של המטבע הקריפטוגרפי ביחס לעסקאותיו ולנהלי הכרייה שלו..

מה זה ה ספר ביטקוין?

הביטקוין היה המטבע הדיגיטלי הראשון שניצל את טכנולוגיית הבלוקצ’יין, והוא נותר המטבע היקר ביותר בשוק הקריפטו. לפנקס זה מנגנון הוכחת עבודה המחייב משתמשים לפתור חידות מחשב מורכבות לפני שניתן להוסיף חסימות עסקאות חדשות לבלוקצ’יין. כאשר משתמש משלים בהצלחה משימות אלה, הרשת מתגמלת אותן בכמות מסוימת של ביטקוין; לכן, התהליך נקרא כריית ביטקוין.

מכיוון שבלוקצ’יין היא הטכנולוגיה הבסיסית שמאחורי ספר החשבונות של ביטקוין, רשת הביטקוין מבוזרת, והרשת היא ספר ללא פריצות וללא חבלה. כמו כן, ספר החשבונות מאפשר למשתמשים לבצע תשלומים מיידיים ועסקאות בעלות מופחתת, מכיוון שהרשת נקייה מקלט של מתווכים או אנשי מרכז..

מאפיין נוסף של הבלוקצ’יין של ביטקוין הוא זמינותה של מערכת הצפנה הדורשת מהמשתמשים להשתמש במקשים כדי לגשת לכל מה שרשום בבלוקצ’יין..

ספר החשבונות והעסקים המבוזרים

באשר לטכנולוגיית ספר חשבונות מבוזר, חברות ברחבי העולם מתחילות לשלב אותה. הפוטנציאל הטמון בטכנולוגיה זו הביא לצמיחתה הנפיצה ולמידה רבה של אימוץ מוסדי. כיום יש לנו מאגרי מידע רבים המופצים על ידי קונסורציום המופעלים על ידי קבוצות חברות המעוניינות להשתמש בטכנולוגיה כדי לפתור בעיות ספציפיות. דוגמה אחת היא ה- Corda DLT, שהיא תוצר של קונסורציום R3. הקונסורציום מורכב מ- 200 חברות והוא תוכנן במיוחד כדי להקל על תשלומים מיידיים חוצי גבולות. חלק מהחברות התומכות בפרויקט זה כוללות את בנק ברקליס, סיטיבנק ו- UBS.

ספר חשבונות מבוזר

היישומים די בלתי מוגבלים. אפשר לטעון שניתן להשתמש בטכנולוגיה זו לכל עסק מקוון. אנו רואים את עלייתם של איגודי אשראי של ביטקוין, מימון המונים של ביטקוין ואפילו כמה מבתי קזינו הטובים ביותר בביטקוין החלו ליישם את הטכנולוגיה..

יוזמה נוספת של ספר חשבונות מבוזר שאנו יכולים לכנות קונסורציום DLT היא B3i. סך הכל 13 חברות ייסדו את הקונסורציום, ופרויקט הבלוקצ’יין מתמקד בשימוש בספר החשבונות המבוזר כדי לייעל את ענף הביטוח. כמו כן, יוזמת Hyperledger, שקרן לינוקס מארחת, נתמכת על ידי למעלה מ -250 חברות. חלק מהחברות המחזיקות באופן עצמאי בפרויקטים של DLT כוללות את גולדמן זאקס, ג’יי.פי מורגן, יבמ, מיקרוסופט, אמזון וגוגל..

העתיד של ספר החשבונות המבוזר

מכיוון שזה עדיין מושג מתפתח, יישום טכנולוגיית ספר החשבונות המבוזר ביותר נמצא עדיין בשלבים הראשונים שלו. כצפוי, רבים מאמינים כי הטכנולוגיה תפר ככל הנראה את תקנות הפרטיות כמו ה- GDPR שהוצג לאחרונה. עם זאת, אחרים טענו כי הבלוקצ’יין מודע יותר לפרטיות מאשר מערכות מסדי נתונים מסורתיות. בנוסף, קיימת אפשרות כי AI ישולב בפנקסים מבוזרים על מנת ליצור פנקסים אוטומטיים לחלוטין. אפשר לומר שהצלחנו רק לחזות בהזדמנויות הפוטנציאליות הכרוכות במערכות המשתמשות בספר החשבונות המבוזר..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me