banner
banner

מדוע DeFi, גם בשם מימון מבוזר, הוא מגמת קריפטו חובה עבור כל איש מקצוע בתחום האוצר?

מימון מבוזר, הידוע בכינויו DeFi, הוא יישום משבש נוסף של טכנולוגיית הבלוקצ’יין המאפשר ליותר אנשים ברחבי העולם לגשת לשירותים פיננסיים. הכוונה היא לנכסים דיגיטליים ולחוזים פיננסיים חכמים, פרוטוקולים ויישומים מבוזרים (DApps) הבנויים על טכנולוגיית הבלוקצ’יין, ליתר דיוק על Ethereum. בבלוג זה נחקור את ההיבטים הבאים של DeFi –

 • מימון ריכוזי לעומת מימון מבוזר
 • סוגי מוצרי DeFi בשוק
 • גודל שוק ה- DeFi
 • יתרונות וחסרונות של מימון מבוזר
 • עתיד שוק DeFi

מדוע: סוגיות במימון מסורתי?

מימון מסורתי מאופיין בריכוזיות. היא נשלטת על ידי מוסדות ריכוזיים המחליטים מי יקבל גישה לשירותים פיננסיים ומי לא. לדוגמא, כדי להיעזר בהלוואה, צריך להיות בעל חשבון בנק וציון אשראי תקין. כדי שיהיה לו חשבון בנק, האדם צריך היה למלא את נהלי ה- KYC של הבנק. מי שאין לו את מסמכי KYC הדרושים אינו יכול לפתוח חשבון בנק ולכן אינו יכול להיעזר בהלוואה או לקבל גישה לשירותי בנקאות אחרים כגון כרטיס אשראי, המרת מט”ח, חשבון Demat, תשלומים מקוונים וכו ‘..

לכן, האוצר המסורתי מאופיין בפרמטרים נוקשים הנוטים להוציא נתח גדול של אנשים, במיוחד במדינות מתפתחות, ולשלול מהם השתתפות בפעילויות הכרוכות ביצירת ערך כלכלי..

גם המימון המסורתי פגום מיסודו מבחינה אחרת – כך הוא מְרוּכָּז, ולכן, כמות עצומה של כוח מונחת בידי המוסדות. עלינו לסמוך על המוסדות האלה עם הנכסים שלנו. אך המשבר הכלכלי של שנת 2008 הוא תזכורת לעובדה שריכוז הכוח הוא מסוכן.

אפילו מוסדות פיננסיים מוסדרים, למרות הצ’קים המחמירים שלהם שהם מחליטים לתת להם כסף, אינם טעויות. למשל, בנקים עשויים להקדים הלוואות לא מאובטחות למספר רב של אנשים או חברות שאינם מסוגלים להחזיר את ההלוואות. במקרה כזה, לבנקים, במדינות רבות, יש גישה להחלטה הנקראת a ערבות. בערבות, בנק סוער מקנה ביטול חובותיו לנושים ומפקידים. זה מרמז שהבנק יכול להשתמש בכסף של הצרכנים כדי לצאת ממצבים במצוקה.

איך דפי יעזור?

השורה התחתונה היא שהבעיות במוסדות ריכוזיים הן רבות, והצורך לעבור אליהן DeFi אי אפשר להפריז. ל- DeFi, למרות שהוא עדיין בשלבים הראשונים שלו, יש פוטנציאל משבש. אם יתאפשר לה לשגשג, זה יכול להחליף מערכות מורשת רבות בתחום הפיננסים. נכון לעכשיו זה כבר מאפשר לאנשים לקבל גישה למגוון רחב יותר של שירותים פיננסיים, ללא קשר למדינת מוצאם, למצבם הכלכלי ולפרמטרים מסורתיים אחרים. כל מי שיש לו חיבור לאינטרנט יכול לגשת למוצרי DeFi הבנויים על בלוקצ’יין את’ריום.

DeFi נותן לאנשים גם אלטרנטיבה להסתמך על מוסדות פיננסיים מסורתיים ומרכזיים. מכיוון ש- DeFi משתמש בבלוקצ’יין, המשתמשים מקיימים אינטראקציה עם ארכיטקטורה מבוזרת תוך גישה למוצרי DeFi. שנית, קיימת שקיפות רבה יותר לגבי עסקאות במערכת האקולוגית של DeFi מכיוון שכל העסקאות נרשמות בבלוקצ’יין וזמינות לביקורת ציבורית. שְׁלִישִׁית, כספי המשתמשים נשלטים על ידי חוזים חכמים ולא על ידי חברות.

לפי אלכס חבילת, שותף מנהל ב- Dragonfly Capital, קרן קריפטו של 100 מיליון דולר,

“מטרת DeFi היא לשחזר את המערכת הבנקאית לכל העולם בצורה פתוחה ונטולת היתר זה,”

סהיל דשפנדה, שותף ב- Bain Capital Ventures מהדהד דעות דומות לגבי DeFi. הוא אומר –

יישומים פיננסיים מבוזרים “יכולים להפוך את המערכות הפיננסיות שלנו לשקופות יותר, גמישות יותר ושבריריות פחות”.

סוגי מוצרי DeFi

על מנת להבין את DeFi לעומק, חשוב להבין את מוצריה. דבר אחד נפוץ בין כל המוצרים – הם מבוססים על פרוטוקולים פתוחים המופעלים על ידי בלוקצ’יין. מרבית המוצרים הקיימים מבוססים על בלוקצ’יין את’ריום, למעט אחד הנמצא על בלוקצ’יין ביטקוין. הבה נבחן כמה קטגוריות של מוצרי DeFi –

 • הַשׁאָלָה

בהלוואות, משתמשים יכולים ללוות נכס אחד על ידי מתן נכס אחר כבטוחה. הביטחונות הם בדרך כלל ETH, והאסימון המושאל תלוי במה שהמשרד מציע. לחוב יש ריבית צוברת שיש לשלם יחד עם ריבית קרן.

דאימקור: Coindirect

יַצרָן, מוצר דה-פי הלוואות, מציע את DAI המגובה שלו ב- USD, כאשר ה- ETH ניתן כמכלול. שווי הביטחונות תמיד גבוה משווי ההלוואה כדי להבטיח שבמקרה של אי החזר ההלוואה, ניתן להשתמש בביטחונות לכיסוי הפסד המלווה. במקרה של Maker, משתמשים יכולים ללוות עד 66% מהערך ב- DAI על הביטחונות שהם נועלים.

במקרה ששווי הביטחונות יורד מתחת לשיעור שנקבע, המלווה רשאי להטיל קנס על הלווה ואף לבטל את ביטחונם בשוק הפתוח. היצרן גובה קנס של 13% אם ערך הביטחונות יורד מתחת ליחס הביטחונות של 150% וגם מוכר את הביטחונות בהנחה של 3% בשוק הפתוח..

מתן תחרות חזקה ל- Maker היא יוזמת stablecoin של EOS להלוואות קריפטו. המטבע המגובה בגובה הדולר, EOSDT, ממנף את הביטחונות של EOS כדי להוסיף לנזילות בשוק. משתמש יכול פשוט לנעול את הנכסים הדיגיטליים שלהם כדי להנפיק EOSDT. רמת הביטחונות היא 130%, נמוכה ממוצרי הלוואות אחרים בשוק.

ישנם מספר מוצרי הלוואת DeFi בשוק אשר עוקבים אחר מודל הלוואות דומה. מתחם מאפשר למשתמשים לספק נכסים למאגר הנזילות שלו ולהרוויח על כך ריבית מצטברת. מתוך מאגר זה, הוא משאיל נכסים ללווים בריבית. dYdX מאפשר ללווים לקחת פוזיציות ארוכות ממונפות של עד פי 4 משווי הביטחונות שלהם או פוזיציות קצרות ממונפות של עד פי 3 משווי הביטחונות שלהן.

 • נגזרים

נגזרים הם סוג אחר של מוצרי DeFi – נגזרים יכולים לנוע בין אסימונים מגובים נכסים לביטוח אלטרנטיבי ועד אורקולות מבוזרות או פרוטוקולי p2p לשווקי חיזוי.

סינתטי

לדוגמה, סינתטי היא פלטפורמה מבוזרת המאפשרת ליצור Synths – נכסים המבוססים על מטבעות פיאט, סחורות ונכסי קריפטו. מבוסס אתריום נקסוס הדדי מאפשר לחברים לאגד ולשתף את הסיכון באמצעות חלופת ביטוח בבעלות קהילתית הנקראת הדדי שיקול דעת. לְבַשֵׂר הוא פרוטוקול מבוזר, p2p המאפשר למשתמשים ליצור שוק סביב התוצאה של כל אירוע ולהמר עליו.

 • דקקסים

דקסים הם פרוטוקולים פתוחים, שבמקום להסתמך על ספרי הזמנות משתמשים במאגרי נזילות להחלפת סמלים. במילים פשוטות, הם מקלים על חילופי נכסי הצפנה באמצעות חוזים חכמים הפרוסים בבלוקצ’יין באמצעות מאגרי נזילות. כללי המסחר מקודדים לחוזים חכמים הפרוסים בבלוקצ’יין את’ריום.

Uniswap הוא דוגמה ל- DEX המאפשר לכל אחד ליצור שוק או מאגר נזילות על ידי מתן ערך שווה של ETH ואסימון ERC20. שער החליפין נקבע בתחילה על ידי יוצר השוק, אך הוא ממשיך להשתנות ככל שהמסחר מתרחש ונזילותו של נכס אחד בהשוואה לאחר מופחתת. הזדמנויות הארביטראז ‘שמציעים שינויים אלה מקדמות יותר מסחר.

בנקור

בנקור, כמו Uniswap, משתמש גם בנזילות מאוגדת במקום בספרי הזמנות להחלפת סמלים. בנקור משתמש ב”אסימונים חכמים “, שיכולים להיחשב כאסימונים המחזיקים בערך הכספי של מטבעות קריפטוגרפיים אחרים. במילים אחרות, אסימונים חכמים מחזיקים עתודות של אסימונים אחרים של ERC20 וקשורים לחוזים חכמים. בבורסה משתמשים באסימונים חכמים באופן פנימי לצורך המרה מנכס אחד למשנהו בהתאם למאגרי האסימונים.

קיבר הוא פרוטוקול נזילות נוסף בשרשרת המאפשר החלפת סמלים בעזרת עתודות. משתמשים יכולים ליצור עתודות אסימון, שיתקיימו כחוזים חכמים ברשת קיבר. כאשר משתמש רוצה להחליף אסימון, קיבר יבדוק את כל הרזרבות ויציג את המחיר הטוב ביותר.

 • נכסים

נכסים הם סוג אחר של מוצרי DeFi. בקטגוריה זו ישנם סוגים שונים של הצעות מוצרים – סטים של אסימונים כהשקעה, אסימונים המגובים על ידי אסימונים אחרים וניהול נכסים מבוזר.

הגדר פרוטוקול מציע אסימונים המייצגים נכסים בסיסיים אחרים או קבוצות של אסימונים, למשל, ETH ו- USDT, מחוברים יחדיו בשיעור מוגדר. צרכנים יכולים לקנות TokenSets על סמך אסטרטגיות שונות – סחר מגמות, טווח טווח וקנייה והחזקה. עבור למשל במסחר במגמות, אם אתה מחזיק באסימון המייצג ETH ו- USDT המאזן מחדש על פי ממוצע נע של 20 יום, אז ערכת האסימונים שלך תהיה 100% ETH הוא מחיר ETH שהוא מעל הממוצע הנע 20 יום, וזה יהיה איזון מחדש ל- USDT אם המחיר יורד מתחת לממוצע הנע של 20 יום. תהליך האיזון מחדש יהיה תחת חוזה חכם.

WBTC הוא אסימון ERC20 המגובה על ידי BTC ב -1: 1 אשר ניתן לסחור ב- DEXes התומכים באסימני ERC20. הרעיון שעומד מאחורי ילדן ביטקוין ואת’רום יחד הוא להביא את הנזילות העצומה של ביטקוין לאת’ריום. האסימון מסייע בהרחבת שתי הרשתות. לדוגמא, אסימון זה מסייע בשימוש ב- DEX למסחר ב- BTC.

פרוטוקול מלון

פרוטוקול מלון מאפשר ניהול נכסים מבוזר. זה מאפשר לכל אחד ליצור קרן נכסים משלה שכלליה מקודדים בחוזה החכם, ובכך להקטין את חסמי הכניסה לניהול נכסים. זה גם עוזר למשקיעים להעריך קרנות נכסים שונות הזמינות ברשת מלון ולהשקיע בהן בשבריר מהעלות ששילמו למנהלי הנכסים המסורתיים..

 • תשלומים

תשלומים הם מקרה שימוש מעניין של מימון מבוזר עם מוצרים המשתמשים בביטקוין ובבלוקצ’יין את’ריום. בתחום התשלומים, מוצרי DeFi ניסו להפוך את תשלומי המיקרו ליעילים יותר וזולים ובכך לשפר את יכולת ההרחבה של רשתות הבלוקצ’יין..

רשת ברקים

רשת ברקים הוא מוצר המתמקד בבלוקצ’יין ביטקוין אשר גורם ליעילות בעסקאות קטנות יותר על ידי הורדתן מחוץ לרשת. ברשת ברקים, שני חברי רשת או יותר שרוצים לבצע עסק יכולים לפתוח ערוץ על ידי הפקדת כספים. הם יכולים לבצע כמה עסקאות שהם רוצים מבלי לחרוג מכמות הכספים שהופקדו. כל העסקאות יירשמו מחוץ לרשת, וכאשר הערוץ נסגר, יתעדכן המצב האחרון של ספר החשבונות מחוץ לרשת..

שרשרת xDAI הוא פתרון תשלום עם זמן חסימה של 5 שניות ודמי דלק מאוד. זהו רשת צדדית של Ethereum המשתמשת באלגוריתם הקונצנזוס של הוכחת אוטונומיה (POA). באלגוריתם של קונצנזוס POA, רק נוטריונים ציבוריים בארה”ב יכולים להפוך למאמתים ומנוהלים על ידי ארגון אוטונומי מבוזר (DAO). ברשת ה- xDAI, לאסימני ה- xDAI, המגובים על ידי DAI ביחס של 1: 1, תפקיד זהה לזה של ETH ברשת את’ריום..

קונקסט הוא מוצר נוסף של DeFi הקשור לתשלומים. כמו רשת הברק, גם היא משתמשת בפתרון מחוץ לרשת לתשלומי מיקרו-עלות מהירים ובעלות נמוכה. Connect מחייב את המשתמשים להקים כרטיס Dai המארח ארנק Ethereum. ניתן לטעון את כרטיס ה- Dai עד 30 $ באמצעות ETH או DAI. לאחר מכן בעל הכרטיס של Dai יכול לשלוח תשלומי מיקרו לכל משתמש אחר עם כרטיס Dai.

עכשיו, בואו נסתכל על ביצועי מוצרי DeFi בשוק.

סטטיסטיקה של DeFi – כמה גדול כיום השוק הזה?

Defiplusמָקוֹר: DeFiPulse.com

על פי DeFiPulse, סך של 531 מ”מ דולר נעול כיום בשוק DeFi. ישנם בסך הכל 20 מוצרי DeFi השייכים לקטגוריות שונות – הלוואות, נגזרים, דקסים, נכסים ותשלומים. MakerDAO הוא מוצר DeFi הגדול ביותר עם נתח שוק של מעל 53% וקרנות בשווי 281.8 מ”מ דולר נעולות. Compound ו- Synthetix הם המוצרים השנייה והשלישית בגודלם עם קרנות נעולות בשווי של 106.3 מ”מ ו- 59.7 מ”מ דולר בהתאמה..

הלוואות יכולותמקור: LoanScan

LoanScan הוא אתר המציג את מוצרי ההלוואות המובילים בעולם הקריפטו. Compound, dYdX, Dharma, InstaDApp ו- Nuo הם בין מוצרי DeFi המובילים המאפשרים למשתמשי קריפטו להרוויח ריבית על אחזקות הקריפטו שלהם..

יתרונות וחסרונות של DeFi

היתרונות של DeFi הם רבים.

 • ראשית כל, זה מקדם הכללה פיננסית מכיוון שהחסמים בפני גישה למוצרי DeFi נמוכים. אנשים מרחבי העולם יכולים להשתתף בשימוש במוצרי DeFi. לדוגמא, אנשים יכולים לגשת לנכסי DeFi מבלי להזדקק לעשרות אלפי דולרים. הם יכולים להחליף אסימונים ב- DEX ללא צורך לבצע KYC. הם יכולים לשאול אסימונים בלי שיהיה להם חשבון בנק.
 • שנית, מוצרי DeFi מבוזרים ונשלטים על ידי חוזה חכם. במילים אחרות, לרשות מרכזית אין שליטה על הכספים שלך, אם כי היא עשויה לבנות את המוצר. לפיכך, משתמשים יכולים לגשת למוצרי DeFi ולשים בהם את כספם מבלי לסמוך על רשות מרכזית.
 • שלישית, מוצרי DeFi תורמים למערכת האקולוגית של הצפנה על ידי יצירת צורות ערך חדשות והרחבת מקרי השימוש במטבעות קריפטוגרפיים. לפיכך, מוצרי DeFi מסייעים למערכת האקולוגית של הצפנה לגדול ולגוון.
 • רביעית, הם פותרים גם כמה בעיות במערכת האקולוגית של הצפנה. לדוגמא, מוצרי תשלום של DeFi מסייעים בתשלומי מיקרו מהירים, זולים וקלים. DEXes מנסים לפתור את בעיית הנזילות בשוק הקריפטו.
 • אחרון חביב, DeFi מניע חדשנות בקריפטוספירה. אנשים יכולים ליצור מוצרים משלהם, שכלליהם יוטמעו בחוזה חכם, ולהציע אותם לאנשים אחרים. השפעות רשת לא רק יעזרו באימוץ מוצרים אלה אלא גם יביאו ליצירת מוצרים חדשים.

ל- DeFi יש גם כמה חסרונות, חלקם תוקנו, ויש אחרים שלא ניתן לתקן.

 • ראשית, לא לכל המוצרים יש חסמי כניסה נמוכים. הלוואות הן מחלקת מוצרים בה המשתמש צריך להיות בעל סכום גבוה של ETH לצורך ביטוח החוב. ה- ETH נוטה לחיסול אם ערך הביטחונות יורד מתחת לרמה מסוימת.
 • מוצרי DeFi רבים מבוזרים באופן חלקי בלבד מכיוון שהחברות שיוצרות אותם מרוכזות והן יוצרות כללים נוקשים סביב המוצר. עם זאת, החדשות הטובות הן שחברות אלה אינן הבעלות על המפתחות הפרטיים שלך. כמו כן, במקרים רבים רק שלב בתהליך מבוזר. לדוגמא, אם אתה זקוק ל- ETH לצורך גישה למוצר מסוים, סביר להניח כי תרכוש את ה- ETH בבורסה מרכזית..
 • לגבי חוזים חכמים, הם אינם מאובטחים ב 100%. אף על פי שנפרסו על רשתות חסימות חזקות שלמעשה אי אפשר לפרוץ, בחוזים חכמים עצמם עשויים להיות באגים שניתן לנצל על ידי האקרים כדי לרוקן את כל הכספים שלכם. דוגמה מאוד ידועה לשמצה לכך היא מתקפת ה- DAO.
 • לבסוף, מוצרי DeFi סובלים מאותה בעיה שעושה כל עולם הקריפטו – מורכבות. עבור רוב האנשים קשה להבין את הקריפטו, ולכן הם עדיין לא הצליחו לאמץ אותו. כנ”ל לגבי מוצרי DeFi גם כן – הקשר שלהם עם הצפנה, בעוד שמצד אחד זה הופך אותם לייחודים ומפריעים, מצד שני, זה הופך למכשול לאימוץ שלהם..

העתיד של DeFi

ובכן, למרות כל הבעיות, האם העתיד של DeFi נראה בהיר? בטח שכן! DeFi עדיין בגיל צעיר – גודלו הוא חלק זעיר מגודל שוק הקריפטו. עם זאת, זה עורר את העניין של קהילת הקריפטו והוא מתפתח – צעד אחד בכל פעם. מ- $ 4 באוגוסט 2017 ל- $ 680 MM ביוני 2019, DeFi הציגה צמיחה אדירה רק בשנתיים. ככל שתעשיית הקריפטו תגדל ותקבל אימוץ, DeFi עשוי גם לראות עליית ערך עם יותר משתתפים שיעברו לדפי.

למעשה, תנועת DeFi כבר מוסיפה עוד רשתות בלוקצ’יין. EOS ביססה את עצמה כשחקנית מרכזית עם EOSDT. טרון הצטרף גם הוא לתנועת DeFi, שכן הודיעה על שותפותה עם רשת Loom בספטמבר. בעזרת הפתרונות של Loom Network היא תוכל לפרוס את ה- DAI stablecoin של MakerDAO בבלוקצ’יין טרון..

לאור ההתפתחויות המהירות והצמיחה בעולם DeFi, והאימוץ המרכזי של קריפטו, קיימת אפשרות ש- DeFi עשוי לעקוף את המימון המסורתי בעתיד..

מה אתה חושב על העתיד של DeFi? האם אתה חושב שיש לזה פוטנציאל משבש, או שזה סתם בועה? שתף אותנו בדעותיך בתגובות למטה!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me